Téma letošního festivalu

Téma Světového týdne respektu k porodu 2018: Méně zásahů, více péče

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje neurychlovat porod, pokud neexistují skutečná rizika. Rodící ženy jsou stále více vystavovány zbytečným a nevítaným zásahům, jako je císařský řez, varuje WHO.

Lékařský personál a porodní asistentky by neměli urychlovat porody, pokud nehrozí opravdové nebezpečí komplikací, říká WHO a upozorňuje, že příliš mnoho žen nezažívá přirozený porod, jak by chtějí.

Nové doporučení WHO převrací několik desítek let opakovanou radu, podle které byla cervikální dilatace pomalejší než 1cm za hodinu v první fázi porodní považována za riziko. Ženám je často k urychlení porodu podáván hormon oxytocin, poté končí epidurální analgezií kvůli bolestem, následuje klešťový porod či vakuová extrakce a v některých případech i císařský řez.

Toto starší doporučení „může být u některých žen těžko aplikovatelné a je nepřesné při určování žen, které jsou vystaveny riziku nežádoucích komplikací při porodu, říká agentura.

„Mnoho žen vyžaduje přirozený porod a upřednostňuje se spoléhat na vlastní tělo a porodit své dítě bez pomoci lékařských zásahů,“ říká Ian Askew, ředitel oddělení WHO pro reprodukční zdraví a výzkum. “I v případě, že lékařský zásah je chtěný či nezbytný, je zahrnutí žen do rozhodovacího procesu o péči, kterou dostávají, důležité proto, aby splnily svůj cíl prožít pozitivní porod,“ ještě dodal.

Každý rok probíhá kolem 140 milionů porodů, z nichž většina je nekomplikovaných. Přesto jsou ženy stále více za účelem snižování rizika vystavovány lékařským zákrokům, které mohou být zbytečné a nevítané, říká WHO. Konkrétně počet císařských řezů je celosvětově příliš velký a jako velká operace obnáší svá rizika.

„Chceme, aby ženy rodily v bezpečném prostředí, s kvalitními ošetřovateli a v dobře vybavených zařízeních. Nicméně navyšování lékařských zásahů v průběhu běžného porodu podkopává ženám jejich schopnosti porodit a negativně zasahuje do jejich zkušeností s porodem,“ říká Dr Princess Nothemba Simelela, asistentka generálního ředitele WHO pro rodinu, ženy, děti a dospívající.

„Pokud porod probíhá normálně a žena a dítě jsou v dobrém stavu, nepotřebují žádné dodatečné zásahy k urychlování porodu.“

Denně umírá na komplikace v těhotenství či při porodu kolem 830 žen. Většině těchto úmrtí lze předejít vysoce kvalitní péčí v těhotenství a během porodu.

Originální text v Guardian vyšel 15.2.2018