Filmová projekce

Sobota 18.5. | 18:00 - 20:30 hod | Velký sál

Medzi nami - Traja v Californii

Filmová produkce režisérky Zuzany Límové, s besedou na téma muži.

Medzi nami a Traja v Californii - filmová projekce s osobní účastí autorky, dokumentaristky Zuzany Limové, po které bude následovat Beseda na téma Muži a těhotenství, Muži a porod.

Projekce těchto dokumentů ve vás vyvolá různé reakce a proto využijte příležitosti osobního setkání s autorkou a získejte odpovědi na své otázky. Zůstaňte po projekci na besedu s autorkou, dokumentaristkou Zuzanou Limovou a organizátorkou festivalu Žanetou Kubešovou, budeme se věnovat nejen tématu Muži a těhotenství, Muži a porod. Zveme vás na plodnou tématickou debatu, kde: - budeme odpovídat na vaše otázky týkající se dokumentů, - budeme mluvit a sdílet s muži, co je pro ně blízké a co vzdálené v souvislosti s těhotenstvím a porodem, - budeme debatovat na téma OTCOVSTVÍ - a to hlavní, s čím budete odcházet bude NÁVOD NA ŽENU V ŠESTINEDĚLÍ, dozvíte se, jak podpořit svou ženu v šestinedělí, porozumět jejím náladám a profitovat tak z nově vzniklé rodinné situace.

Zuzana Límová je nezávislá novinářka a dokumentaristka. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Komenského v Bratislavě a za posledních deset let spolupracovala se širokou škálou médií i neziskových organizací v různých krajinách. V roce 2012 se s projektem Deutsche Welle zúčastnila natáčení v Jižní Africe a propadla tak krásám filmu. zanedlouho se přihlásila na mezinárodní školu ZeLIG – School for Documentary, Television and New Media v italském Bolzane, ktetou úspěšně absolvovala se svým diplomovým filmem Medzi nami (Before I Met You, Itálie, 2016).

Žaneta Kubešová je aktivní členkou H.A.M. (Hnutí za aktivní mateřství) a ČAD (Česká asociace dul). Podporuje ženy v období těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Věnuje se individuálnímu cvičení a terapiím "šitým na míru" nejen s těhotnými ženami v rámci předporodní přípravy, ale podporuje rodinu jako celek. Různé okolnosti ji přivedly ke studiu fyzioterapie, psychoterapie a psychosomatiky. Věří v rovnováhu mezi péčí o tělo, mysl a duši. Věří, že nejvíce obohacující zkušenosti jsou ty na vlastní kůži prožité.

Traja v Californii - Matúš, Jakob a Wolfgang musí vstoupit do čistě ženského vesmíru, protože veškerá pozornost je upřena na jejich těhotné ženy, čeká je zrození miminka a rodičovství.

Tento dojemný a vtipný dokument sleduje tři otce čelící mnoha novým výzvám. Kromě „shánění obživy“ pro rodinu se musí stát přímo multifunkční. Už není cesty zpět z vytváření správného místa pro porod, studia anatomie a procvičování rodících poloh. Stejně jako každá životní změna i těhotenství si vyžaduje různé úpravy v životním stylu. A i přes důkladnou přípravu zůstává hlavní otázka nezodpovězena a to až do momentu porodu – Omdlím během porodu?

Dokumentárny film Medzi nami je intímnym pohľadom za zatvorené dvere pôrodníc, kam môžu zvyčajne vstúpiť len budúce “mamičky”. Je exkurziou na miesta, kde sa zázrak zrodenia stal len bežnou rutinou a každý, vrátane pôrodných asistentiek a lekárov, podlieha absurdným pravidlám platným už desiatky rokov. Hoci by sa ženy počas najprirodzenejšieho procesu ľudského života mali sústrediť predovšetkým samy na seba, musia sa riadiť pokynmi zdravotníkov a zastaranými procedúrami bez ohľadu na ich vlastné pocity či potreby. Svedectvá tých, ktoré v sebe našli odvahu prehovoriť, dopĺňajú zábery zachytené počas všedných dní v štátnej pôrodnici. Situačné rozhovory s personálom odkrývajú temnú stránku zdravotníctva, kde sú rutina a medikácia dôležitejšie než ľudská dôstojnosť. Aký je to pocit priviesť na svet nový život v týchto podmienkach? Film Medzi nami na túto otázku odpovie.