Světový týden respektu k porodu Plzeň 2018
Místo konání: Moving Station
11. - 13. května 2018
dní
hodin
minut
vteřin

Sexualita v těhotenství a po porodu (Kateřina Švanderlíková)

Sexualita v těhotenství a po porodu

  • Sobota | 12.5.2018
  • 10:00 – 11:30 hod
  • Moving Station

V průběhu těhotenství se mění nejen naše tělo, chutě, domovy a nálady. Pro některé ženy je to skoro, jako by se nic moc nezměnilo, pro jiné je to jak jízda na horské dráze. Věnujeme pozornost miminku, zlepšujeme své životní návyky, pečujeme o tělo a připravujeme se na porod. Jak se mění náš vztah sama k sobě, mění se i naše vztahování se k světu i druhým a v neposlední řadě i vztah k našemu partnerovi. Málokdy si uvědomujeme, že mezi všechny tyto proměny patří i změna naší sexuality. 

Porod v naší společnosti zatím není vnímán jako vrcholný prožitek naší intimity a sexuality. A to je chyba. Vše, co se stane při porodu, může přímo ovlivnit sexualitu. Porod je sexuální akt a proto přímo ovlivňuje. naši sexualitu a může ji i zásadně změnit.

Těhotenstvím mateřství pouze začíná a porod navždy proměňuje nejen naše tělo. Jak přijmout změnu našeho těla, jeho prožívání, jak pracovat s poporodním zraněním, jizvou po císařském řezu? Jak zůstat v blízkém kontaktu s naším partnerem, i když máme chuť být víc něžná, nebo naopak velice smyslná a vášnivá? Jak to, co se se námi děje přijmout a být schopna sdílet to s partnerem? Co dělat, když jsou vaše potřeby a potřeby vašeho partnera rozdílné? Co dělat, když partner potřebuje sex a vy prostě nemáte chuť? Je tohle všechno normální? 

Kateřina Švanderlíková

Sexuální energie je pro mne základní životní energií. Proto když mluvím o lidské sexualitě, vnímám ji vždy jako život a smrt.

Již deset let se věnuji objevování duchovna v propojení s naší sexualitou. Šest let profesionálně poskytuji tantrické masáže, vaginální mapování a nyní své zkušenosti předávám i jako lektorka. Téma sexuality mne přirozeně přivedlo k porodům.

Absolvovala jsem výcvik Předporodní přípravy u Patrika Bálinka, Lektorským výcvikem A centra, mnoha tantrickými výcviky. Ve svém životě zastávám mnoho rolí od masérky, ženy, která se snaží podílet na zřízení porodních domů v ČR, projektové manažerky, DJky, tanečnice, dcery i partnerky. Nejlepším a neoblomným učitelem je mi ale vždy sám život a mé vědomí. To, v čem jsem došla hlouběji než ostatní ráda nabízím druhým a s vděčností se nechávám inspirovat lidmi kolem sebe.